TOBB ile MYK arasında meslek standardı hazırlama konusunda işbirliği protokolü imzalandı

10.08.2017
3,121

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Mesleki Yeterlik Kurumu (MYK) arasında Toprak Sanayi Sektörü'nde çalışanların için Ulusal Meslek Standardı ve Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı.

TOBB'da düzenlenen imza törenine TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken ve MYK Başkanı Adem Ceylan katıldı.​ İmza töreninde konuşan Ülken, MYK'nın özel sektörün ihtiyacı olan, mesleğinde bilgi ve beceri sahibi yetişmiş insan gücü oluşumu için imkan ve her türlü desteği verdiğini kaydederek, "MYK belgesi alan çalışanlar iş gücü maliyetlerinin önemli ölçüde düşmesini sağlıyor. Bu anlayış için MYK'ya özellikle teşekkür ediyorum" dedi. Ülken,

TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisinin, sektörün en üst temsilcisi konumunda olduğunu belirterek, "Ulusal Yeterlilik Hazırlama sürecine Meclis olarak talip olduk. MYK bizi bu iş ile görevlendirdi. 'Dış Cephe Tuğlaları Uygulamacısı', 'Taban Tuğla Uygulayıcısı', 'Asmolen Döşemecisi', 'Gazbeton Yapı Sistemi Ustası' mesleklerinin ulusal yeterliliklerini belirleyeceğiz." diye konuştu. Birlik olarak 2015'de TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi'ni kurduklarını anımsatan Ülken, 1,5 yılda 22 binden fazla kişinin sınav ve belgelendirme sürecinde görev aldıklarını aktardı.

MYK Başkanı Ceylan ise ülkedeki belge enflasyonuna vurgu yaparak, mesleki yeterlilik belgelerinin kalite güvencesinin önemine dikkati çekti. Yıl sonuna kadar eğitim kurumlarının akreditasyonuna ilişkin çalışmalar yaptıklarını anlatan Ceylan, "Kurum olarak çalışma hayatının ihtiyaçlarının karşılanması hususunda elimizden geleni yapacağız. Bürokratik işlemleri olabildiğince azaltacağız" dedi.

İmzalanan protokol ile, 'Dış Cephe Tuğlaları Uygulamacısı', 'Taban Tuğla Uygulayıcısı', 'Asmolen Döşemecisi', 'Gazbeton Yapı Sistemi Ustası' mesleklerinde UMS ve UY hazırlanacak, bu kapsamda hazırlanan yeterlilikler doğrultusunda TOBB MEYBEM tarafından mesleki yeterlilik sınavları uygulanacak.