TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Mesleki Yeterliliklerin Belgelendirmesi Konusunda Uyarıda Bulundu: “Bu İşin Şakası Olmaz”

05.06.2017
3,501

Çalışma hayatında gündeme gelmesi gereken önemli bir konunun bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, tehlikeli ve çok tehlikeli 48 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun 1 Ocak 2017 itibariyle başladığını anımsattı.

Ölümlü iş kazalarının önlenmesi amacıyla başlatılan belgelendirme sisteminde 1.3 milyon çalışanın belge alması gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Ancak 2016 yılının başından itibaren bugüne kadar sadece 158 bin kişi belge alabilmiş. Düşünün, ücreti işsizlik fonundan geri ödenen bir hizmetten yararlanılmıyor. İnşaat, otomotiv, metal, makine, asansör ve doğalgaz gibi sektörlerde zorunlu hale gelen belgelendirme sistemi için ya bilgisiz ya da 'Bize bir şey olmaz' diye ilgisiziz.

Her ikisi de etkili olabilir. Bu işin şakası olmaz. Çağrım tüm firmalara, lütfen çalışanlarınıza bu belgelendirmeyi sağlayın. Üstelik olası bir denetimde belge sahibi olmayan bir kişiyi çalıştırana, aylık kişi başı 500 TL idari para cezası uygulanıyor. Biz de TOBB bünyesinde kurduğumuz MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi ile belgelendirme hizmeti sunuyoruz.”

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan makale için lütfen tıklayınız.