Fethiye`de İnşaat Ustalarına Belgeleri Törenle Takdim Edildi

09.05.2017
3,476

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından TOBB MEYBEM A.Ş. adına düzenlenen mesleki yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayan ustalar sertifikalarını FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan'ın elinden aldı.

Arıcan törende yaptığı konuşmada, “Türkiye doğru yolda gidiyor. Herkes AB standartlarına uygun olarak mesleğini belgelendirecek. Belgesi olmayan o işi yapamayacak” dedi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş işbirliğinde yapılan belgelendirme sınavlarında başarılı olan ustalar sertifikalarını düzenlenen törenle aldılar.

Mesleki yeterlilik sınavları, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kuruluşu olan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) A.Ş işbirliğiyle gerçekleştirmişti. Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uygulama alanında gerçekleştirilen, Ahşap Kalıpçı (Seviye 3), Duvarcı (Seviye 3) ve Sıvacı (Seviye 3) bölümlerinde yapılan sınavlar sonucunda toplamda 99 aday; uygulamalı ve yazılı sınavlarda başarılı olarak belge almaya hak kazandı.

Başarılı olan adaylara Mesleki Yeterlilik Belgeleri ile Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartları, 5 Mayıs 2017 tarihinde Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan tören ile teslim edildi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa standartlarında bir ülke olma yolunda ilerlediğini ve mesleki belgelerin daha da önem kazanacağını belirtti. Mesleki Yeterlilik belgelerinin gelecekte daha da önemli olacağını dile getiren Arıcan “Herkes yaptığı işin eğitimini belgesini alarak çalışarak çalışacak. Biz de bunu TOBB’un belgelendirme merkezi adına biz burada bu faaliyetleri yürütüyoruz. Artık Avrupa yolunda bu işin belgesini alan bu işi yapacak. Biz de bu işi koordine ederek sınavların düzenlenmesinde önderlik yapıyoruz” dedi. Konuşmanın ardından Akif Arıcan, başarılı adayları tebrik ederek Mesleki Yeterlilik Belgelerini takdim etti.

5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında 2015 ve 2016 tarihinde yayımlanmış olan tebliğler ile tehlikeli ve çok tehlikeli 48 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.