Erzurum TSO tarafından düzenlenen "Mesleki Yeterlilik" Semineri`nde MEYBEM faaliyetleri anlatıldı

05.04.2017
3,941

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından düzenlenen, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Ulusal Yeterlilik Bilgilendirme Semineri’, ETSO konferans salonunda gerçekleştirildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet Ordukaya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYBEM) A.Ş. Genel Müdürü A. Saygın Baban ve MYK Uzman Yardımcısı Burcu Günşen’in konuşmacı olduğu seminere, ETSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Akal, SGK İl Müdürü Nizamettin Durmuş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Recep Demir, ETSO Genel Sekreteri Av. Harun Delibaş, ETSO Genel Sekreter Yardımcısı ve Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Birimi Sorumlusu Kürşat Karagöl ile işverenler ve personelleri katıldı.

İSTİHDAMIN YÜZDE 51’İ ‘TEHLİKE’ SINIFINDA

MEYBEM Genel Müdürü Baban, 5544 Sayılı Kanun’a göre; mesleki yeterlilik belgesi, ustalık belgesi ve mezun olduğu alanda çalışanlar için meslek lisesi diplomasının geçerli, düz lise diploması, geçici ustalık belgesi, mesleki eğitim merkezi, halk eğitim merkezleri kurs sertifikaları, İŞKUR kursları, işbaşı eğitim programları ve kalfalık belgelerinin ise geçersiz olduğunu söyledi. Mevcut haliyle 48 meslekte zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan personel çalıştıran iş yerlerinde iş müfettişlerince yapılan denetimlerde belgesiz her bir çalışana, her bir ay için 500 lira idari para cezası kesileceğini kaydeden Baban, buna karşılık Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip personel çalıştıran işverenlerin de istihdam konusunda sağlanan teşviklerden faydalandığını vurguladı. Balaban, “Eğer mevcut çalışan mesleki yeterlilik belgesi alırsa, firma SGK işveren primini 12 ay ödemiyor. Belgesi olan bir işçiyi işe alan firma ise, SGK işveren primini 54 ay ödemiyor. Bu da işverenlerimiz için çok ciddi destekler anlamına geliyor” diye konuştu.

Seminer, katılımcıların farklı konularda uzmanlara yönelttiği soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.