Giresun`da 104 Kalıpçı Ustasına Sertifikaları Törenle Takdim Edildi

10.12.2016
4,054

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası organizatörlüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM tarafından düzenlenen Ahşap Kalıpçı mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olan kursiyerler belgelerini törenle teslim aldılar. 2000’e yakın başvurunun olduğu Giresun’da geçtiğimiz aylarda açılan sınavlarda başarılı olan 104 kişinin belgeleri törenle verildi.

Törene Giresun Vali Yardımcısı Cahit Karatepe, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt,Defterdar Musa Koçulu, Milli Eğitim İl Müdürü Necati Akkurt, Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ile davetliler katıldı.

Törende konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “Mesleki Yeterlilik Belgesi için Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayından itibaren yoğun bir tempoda Oda üyelerimiz başta olmak üzere esnafımızın yanında çalışanların mağduriyet yaşamaması için mücadele vermektedir. İnşaat grubundaki mesleklerde çalışanlara 01.01.2017 tarihinden itibaren zorunlu olacak olan Mesleki Yeterlilik Belgesi, diğer meslek dallarında 25 Mart 2017 tarihinden itibaren zorunlu olacaktır. Belgesi olmayanların çalıştırılması halinde ise işletmelere kişi başı 500 TL civarında ceza uygulanacaktır. Bugüne kadar inşaat grubu ve metal ürünleri grubu ağırlıklı 2000’e yakın talep toplayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, geçtiğimiz günlerde yapılan mesleki yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayan 104 kişinin sertifikaları bugün törenle verilecek.” dedi.

Giresun Vali Yardımcısı Cahit Karatepe ise; “Belgesiz işçinin çalıştırılamayacağı inşaat grubunda Giresun olarak ciddi yol aldık. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yapılan çalışmalara diğer kurumlarımızda destek verdiğinde mağduriyetin oluşmasının önüne geçmiş olacağız. Bu süreçte emeği bulunan herkese teşekkür ederiz.” dedi. Konuşmaların ardından belge almaya hak kazanan 104 kişiye törenle sertifikaları teslim edildi. TOBB MEYBEM TOBB MEYBEM, inşaat, metal, makine ve asansör alanlarında TÜRKAK akreditasyonu olan ve MYK tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşudur. MEYBEM, 81 il ve 160 ilçede oda ve borsalar işbirliğinde yerelde mesleki yeterlilik sınavları düzenlemektedir.