Konya`da Çelik Kaynakçısı sınavları başladı

22.11.2016
4,441

Konya'da gerçekleştirilen Çelik Kaynakçısı Seviye 3 sınavında, ustalar Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için ter döktü. Başarılı olan adaylara belgeleri önümüzdeki günlerde verilecek.

Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayanların çalıştırılamayacağı iş kolları için harekete geçen Konya Sanayi Odası, belirlenen 48 meslek grubu içerisinde yer alan çelik kaynakçısı mesleği için yeterlilik belgesi sınavı gerçekleştirdi. Konu ile ilgili bilgi veren Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, mesleki yeterlilik sınavının Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş ve TOBB tarafından kurulan MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.) tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Belge masrafı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak Türkiye’de 48 meslek grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olduğunun altını çizen Kütükcü, “Alüminyum kaynakçısı, CNC programcısı, çelik kaynakçısı, kaynak operatörü, makine bakımcı, metal saç işlemeci, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı, plastik kaynakçısı gibi imalat sanayinin omurgasını oluşturan meslek dalları başta olmak üzere 48 meslek grubunda bu belgeyi bulundurma zorunluluğu var. 2017 yılı Ocak ayından itibaren yeterlilik belgesi olmayanlar, bu iş kollarında çalıştırılamayacak. Bunun için biz de Konya Sanayi Odası olarak üyelerimizin istekleri doğrultusunda mesleki yeterlilik sınavları gerçekleştiriyoruz. Teorik ve uygulamalı olarak yapılan sınavlarda başarılı olan adaylarımız, Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanıyorlar. Son derece titiz bir şekilde gerçekleştirilen sınavda başarılı olan arkadaşlarımızın, nitelikli üretime daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca, sınavlarda başarılı olanların 2017 Aralık ayı sonuna kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 2018 Ocak ayından 2019 Aralık ayına kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak” şeklinde konuştu.

Belgesiz çalışan her işçi için 500 TL idari para cezası Kütükcü, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan iş kollarında, denetimlerin iş müfettişleri tarafından yapılacağını ve kanuna göre belgesiz çalışan her bir çalışan için işverene 500 TL idari para cezası kesileceğini hatırlatarak, bu meslek kollarında istihdam oluşturan sanayicilerin, çalışanlarına belgeyi almaları gerektiğini, bu noktada Konya Sanayi Odası’na başvurmalarının yeterli olacağını sözlerine ekledi.