Sivas Ticaret ve Sanayi Odası`nda MEYBEM bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik

06.06.2016
4,422

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli meslek kapsamında zorunlu hale getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İşveren ve işyeri temsilcilerinin katıldığı toplantıya konuşmacı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban katıldı.

Baban, tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamındaki 40 meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini, 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren meslek lisesi, meslek yüksekokulu diploması ve mesleki eğitim merkezinden alınmış diplomalar ve ustalık belgeleri dışındaki tüm belgelerin geçerliliğini kaybedeceğini söyledi.

Baban, kurum tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ile sınav ücretlerinin tamamının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacağını bildirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan ve 12 meslek dalında belge vermek için yetkilendirilen MEYBEM A.Ş Genel Müdürü Baban, Odamız işbirliğiyle gerçekleştirilecek sınav ve belgelendirme faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi