Servis Şoförleri Bilgilendirildi

21.02.2020
1,524

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş işbirliğinde 18 Şubat Salı günü "Servis Aracı Şoförü Seviye 3" mesleki yeterlilik sınavlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya TOBB MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü A. Saygın Baban, Kalite Yönetim Temsilcisi Özgen Öztekin, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sema Sandal, ÇTSO 14 no’lu Meslek Komite Başkanı Sezer Güner, Çanakkale Esnaf ve Şoförler Odası temsilcileri ile çok sayıda servis şoförü katıldı.

MEYBEM A.Ş Genel Müdürü A. Saygın Baban tarafından gerçekleştirilen sunumda, okullara servis taşımacılığı hizmeti veren şoförlere yönelik mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmetleri anlatılarak, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Okul Servis Araçları Yönetmeliği" ile getirilen yenilikler anlatıldı.

Bilgilendirme toplantısı hakkında bilgi veren ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal; “Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü belgelendirmeye devam ediyor. Bugüne kadar 969 bini aşkın kişi, sınavlardan başarılı olarak belge almaya hak kazandı. Mesleki Yeterlilik Belgeli olan işgücünün %90’ı hâlihazırda istihdam ediliyor. Tehlikeli ve çok tehlikeli olarak nitelendirilen 143 meslekte zorunluluk başladı. 857 meslek alanı için Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak yürürlüğe konuldu. Odamız bölgemizin Mesleki Yeterlilik Sınav organizasyon merkezi haline geldi. Ağırlıklı olarak TOBB MEYBEM işbirliğinde yürüttüğümüz Mesleki Yeterlilik sınavlarını Odamız organizasyonunda Çanakkale’de yapılması için talep topluyor ve sınavları organize ediyoruz. Böylelikle adaylar il dışına gitmeden Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarına girebiliyor. Mevcut mevzuata göre 3 Eylül 2020 tarihine kadar tüm okul servis şoförleri Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunda.” dedi.