Keşan`da Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Süreci Hakkında İnşaat Sektörü Bilgilendirildi

28.02.2018
2,662

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ile TOBB-MEYBEM işbirliğinde inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik “Mesleki Yeterlilik Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

Keşan TSO Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere; Keşan TSO Yönetim Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TOBB MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Mutaf ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren oda üyeleri katıldı.

Seminerde konuşan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “81 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildi. 31 Aralık 2019 tarihine kadar bu sınavların, sınav ve belge ücreti devlet tarafından karşılanacak. İş müfettişlerince yapılan denetimlerde 627 TL idari para cezası kesilmeye başlandı. Belge alan kişiler işe girdiğinde işveren 4,5 yıl sigorta primi ödemiyor. Eğer mevcut çalışanınız bu belgeyi almışsa firma, 12 ay SGK işveren primi ödemiyor. İnşaat ile ilgili sorunlarımız oluyor, Ticaret ve Sanayi Odası olarak mesleki yeterlilik belgesi başta olmak üzere öne çıkmamız lazım diye düşünüyoruz. Yeni dönemde inşallah inşaat sektör meclisi oluşturacağız.”

Daha sonra, seminerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında TOBB MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, “Mesleki Yeterlilik Sınavları” ve “Mesleki Yeterlilik Mevzuatı” ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Konu hakkında bilgi veren Baban şunları söyledi: “İnşaat, metal, makine, asansör, doğal gaz gibi sektörlerde firmalarımızın çalışanlarının mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu hale geldi. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı şu anda 81 meslekte bu zorunluluğu uyguluyor. Olası bir iş müfettişinin denetiminde maalesef işverenlerimize aylık kişi başı 627 TL idari para cezası kesiliyor. Bunu Keşan’daki inşaat firmalarımız başta olmak üzere tüm üyelerimize anlatmak ve mesleki yeterlilik sınavlarına TOBB MEYBEM aracılığıyla, Keşan TSO aracılığıyla yaptığımızı duyurmak için buradayız. Biz 81 il 160 ilçede tüm TOBB’a bağlı oda ve borsalar ile işbirliğinde bu sınavları yerelde yapıyoruz. Yani Keşan’daki ustalarımızı herhangi bir yere götürmeden tamamen kendi çalıştıkları ortamda bu mesleki yeterlilik sınavlarını uygulayacağız. Bunun işverenlere ve çalışanlara hiçbir maliyeti yok. Usta bu sınavdan başarılı olursa ödediği ücretin tamamını geri alıyor.”